تنظيم فشار باد و رینگها در رانندگی

تنظيم فشار باد و رینگها در رانندگی

تنظيم فشار باد و رینگها در رانندگی

تنظيم فشار باد:

۱- تنظيم فشار باد تايرها از مهمترين عواملي‌است كه رانندگان محترم بايد مورد توجه قرار دهند . فشار باد تايرها بايد حداقل ماهي يكبار و حتماً قبل از هر سفر طولاني چك شود .

۲- فشار باد تايرها بايد بر اساس آنچه سازنده خودرو براي تاير استاندارد خودروي مورد نظر تعيين نموده ، تنظيم شود . فشار بادي كه روي تايرها نوشته شده ، فشار باد ماكزيمم مي‌باشد و مناسب شرايط سرويس نيست . معمولاً ميزان باد توصيه شده توسط كارخانه سازنده خودرو در دفترچه راهنماي خودرو و همچنين به‌صورت برچسب در بغل درب طرف راننده يا درب صندوق عقب و يا درب داشبورد ، تعبيه شده است .

🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐

” تنظيم فشار باد و رینگها در رانندگی 

🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐

۳- فشار باد زياد و فشار باد كم هر دو موجب آسيب رسانيدن به تاير و سايش نامنظم آن مي‌شوند . فشار باد كم باعث جابجایی بيش از حد تاير در ناحيه تماس با جاده و در نتيجه سبب توليد حرارت بيش از حد در تاير گرديده كه علاوه بر كاهش عمر تاير ، مي‌تواند خطرات جبران ناپذيري را براي سرنشينان خودرو ايجاد نمايد .

۴- فشار باد تايرهاي خودرو را قبل از حركت و زماني كه تايرها خنك بوده و دماي آنها مشابه دماي محيط مي‌باشند ، تنظيم نماييد . معمولاً پس از رانندگي طولاني ، فشار باد تايرها افزايش مي‌يابد . بنابراين در اين حالت چنانچه فشار باد تايراز حد توصيه شده بيشتر باشد هيچگاه آن را كم نكنيد و پس از خنك شدن ،‌مجدداً ً‌فشار باد تاير را كنترل نماييد .

🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐

” تنظيم فشار باد و رینگها در رانندگی 

🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐

۵ – ميزانA فشار باد تاير خود را متناسب با باري كه خودرو حمل مي‌كند تنظيم كنيد . از حمل بار بيش از حد مجاز بر روي وسيله نقليه خودداري نماييد و با افزايش باد بر اساس استاندارد اعلام شده تاير مربوطه ، ميزان فشار باد را افزايش دهيد . مي‌توانيد در اين مورد با كارخانه سازنده خودرو مشورت نموده يا نظرات اهل فن را جويا شويد.

تنظيم فشار باد و رینگها در رانندگی

🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐

” تنظيم فشار باد و رینگها در رانندگی 

🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐

شرايط رينگ مصرفي و بالانس تاير و همخوانی نوع تایر با رینگ مصرفی:

۱- هنگام انتخاب رينگ به نوع وسيله نقليه، اندازه و نوع تاير توجه كنيد . رينگ مورد نظر حتماً بايد با استاندارد وسيله نقليه و متناسب با نوع تاير انتخاب شود .

۲- حركات غير عادي اتومبيل از قبيل كشيده شدن به يك جهت و يا لرزش و غيره را جدي بگيريد و در صدد رفع نقص فني خودرو يا رينگ و يا نا بالانسي تاير اتومبيل خود برآييد .

🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐

” تنظيم فشار باد و رینگها در رانندگی 

🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐

۳- اگر روي ديواره‌ي تاير كلمه تيوبلس (Tubeless) ذكر شده باشد بيانگر اين مطلب است كه تاير مذكور به شرط آنكه از رينگهاي مخصوص تاير تيوبلس ( بدون نياز به تيوب) ، جهت رينگ كردن استفاده شود احتياجي به استفاده از تيوب ندارد . چنانچه روي ديواره‌ي تاير كلمه تيوبلس (Tubeless) ذكر نشده باشد بيانگر اين مطلب است كه تاير مذكور حتماً بايد با استفاده از تيوب ، رينگ شده و آماده استفاده گردد . به اين نوع تايرها تيوب تايپ (Tube type) مي‌گويند .

۴- عدم استفاده از تيوب هنگام رينگ كردن تايرهاي تيوب تايپ (Tube type) عواقب خطرناك و جبران ناپذيري را براي مصرف كننده ، به دنبال خواهد داشت .

۵- از رينگ‌هاي زنگ زده ، پوسيده ،‌تابدار و جوشكاري شده مطلقاً‌استفاده نكنيد .

🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐

” تنظيم فشار باد و رینگها در رانندگی 

🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐

۶- درصورت استفاده از تاير تيوبلس دقت كنيد لبه‌هاي رينگ(محل نشيمنگاه طوقه(بيد) تاير) سالم باشد .

۷- از هرگونه تغييرات بر روي رينگ مانند : جوشكاري ،‌ساج انداختن ، سنگ زني و … خودداري نماييد .

۸- سوراخ‌هاي پيچ بر روي سطح كروي شكل حالت واشر فنري دارند . لذا از رينگ‌هايي كه سطح كروي سوراخ‌هاي پيچ آن به هر دليل صاف شده‌است استفاده ننماييد .

۹- هنگام نصب تاير بر روي رينگ‌هاي آهني اگر رنگ محل نصب طوقه تاير روي رينگ از بين رفته باشد و احتمال زنگ زدگي وجود داشته باشد ،‌بهتر است از زدن آب و آب صابون به طوقه تاير پرهيز نمود . اين امر سبب كاهش زنگ زدگي سطح داخلي رينگ شده و استحكام رينگ حفظ مي‌گردد.

۱۰- تايرهاي روي يك محور خودرو بايد از يك اندازه و از يك نوع ( هردو باياس يا هردو راديال) و حتي از يك مارك و يك طرح آج باشند تا بهترين قابليت رانندگي را براي شما فراهم نمايند . نوع رينگ‌هاي بكار رفته روي يك محور نيز مي‌بايد كاملاً يكسان باشند .

۱۱- مجموعه تاير و رينگ مورد استفاده در خودرو را حتماً‌بالانس ديناميك نماييد .

🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐

” تنظيم فشار باد و رینگها در رانندگی 

🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐

بازرسي تايرها:

۱- عمق آج تايرهاي خود را مرتباً كنترل نماييد . توجه داشته باشيد قبل از آنكه تاير كاملاً صاف گردد بايد آن را از زير خودرو خارج نموده و تاير نو جايگزين نماييد .

۲- سنگ‌ها و يا ساير اشياء خارجي مي‌توانند موجب آسيب رساندن به تاير گردند . اشياء خارجي را از سطح تاير خارج نماييد .

۳- به منظور حفظ ايمني خود حتماً جداره‌هاي خارجي و داخلي تاير را دقيقاً بررسي نماييد تا از نداشتن پارگي و زدگي در آن مطمئن گرديد .

۴- تايرهايي كه كناره آن‌ها از حالت طبيعي خارج شده و يا آسيب ديده‌اند مي‌توانند خطرناك باشند . درصورت برخورد با چنين نقصي فوراً تاير را تعويض نماييد .

۵- تاير نخ‌زده به هيچ وجه قابل اطمينان نيست . زماني كه تاير نخ‌زده شد ، به منظور حفظ جان خود و ايمني خودرو آن را به سرعت تعويض نماييد.

 

🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐

” تنظيم فشار باد و رینگها در رانندگی 

🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐

 

جدول تنظیم باد خودرو ( پراید، پژو، تیبا، سمند، ال ۹۰، دنا، آریو و…)

چرخ های خودرو، نقش مهمی در حرکت خودرو ایفا می کنند و بدون آن ها، خودرو صرفا یک موتور مکانیکی است که گرما تولید می کند. سیستم چرخ هر خودرو، دارای ویژگی های مستقلی است که از جمله آن ها می توان به سایز لاستیک، سایز رینگ، تنظیم باد لاستیک، اندازه دیسک ترمز و سایر موارد اشاره داشت. تنظیم باد لاستیک ها نقش مهمی را در حفظ تعادل، فرمان پذیری، مصرف سوخت و امنیت رانندگی، ایفا می کند و برابر است با میزان فشار گاز در هر لاستیک.

هر خودرو متناسب با استاندارهای خود، یک میزان فشار گاز استاندارد در لاستیک ها دارد که تغییر در این مقدار می تواند منجر به ایجاد تغییراتی در نحوه رانندگی گردد. در ادامه ما قصد داریم تا جدول تنظیم باد خودرو های معمول تولید داخل را ارائه کنیم تا با استفاده از این جداول بتوانید میزان فشار باد متناسب با خودروی خود را در لاستیک هایتان اعمال کنید.

🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐

” تنظيم فشار باد و رینگها در رانندگی 

🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐

جدول تنظیم باد خودرو

در این بخش جدولی خدمت شما کاربران گرامی ارائه شده است که بر اساس لاستیک های استاندارد هر خودرو، مرتب شده است. میزان تنظیم باد لاستیک در هر خودرو بستگی به وزن و سایز لاستیک و رینگ آن دارد. جدول تنظیم باد خودرو که در زیر آمده است، تنها به ارائه میزان استاندارد فشار باد درون لاستیک در سایز استاندارد در واحد psi می پردازد. اگر شما سایز لاستیک های خودرو را تغییر داده اید و یا از بار اضافه در خودرو استفاده می کنید، باید میزان فشار باد لاستیک های خودروی خود را متناسب با تغییراتی که داده اید، تنظیم نمایید.

🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐

” تنظيم فشار باد و رینگها در رانندگی 

🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐

تصویری از یک فشار سنج معمولی که هم دارای یکای بار است و هم یکای psi

در جدول تنظیم باد که در زیر آمده است شما می توانید میزان فشار باد استاندارد برای خودرو های گروه پراید اعم از سایپا ۱۱۱، سایپا ۱۳۱، سایپا ۱۳۲، سایپا ۱۴۱ و غیره را مشاهده کنید. همچنین میزان تنظیم باد خودروهای گروه تیبا نظیر ساینا و تیبا دو نیز نمایش داده شده است. کلیه خودروهای گروه سمند ، پژو ۴۰۵ ، پژو ۲۰۶ ، پژو پارس و دنا نیز در این جدول ذکر شده اند. همچنین جدول تنظیم باید خودروهایی نظیر ال ۹۰ ، کوییک و آریو نیز ارائه شده است.

🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐

” تنظيم فشار باد و رینگها در رانندگی 

🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐

فشار باد لاستیک های جلو (psi)فشار باد لاستیک های عقب (psi)ابعاد استاندارد لاستیک
گروه پراید۲۹۲۹۱۶۵/۶۵   R13
تیبا۳۳۳۳ (در دوگانه سوز ۳۶)۱۷۵/۷۰   R13
کوییک۳۱۳۱۱۸۵/۶۵   R14
آریو۳۲۳۲۱۹۵/۶۵   R15
گروه پژو ۴۰۵۲۹۳۰ (در دوگانه سوز ۳۳)۱۸۵/۶۵   R14
پژو پارس۲۹۳۰.۵۱۸۵/۶۵   R15
پژو ۲۰۶۳۳۳۳۱۸۵/۶۵   R14
دنا۲۹۲۹۱۸۵/۶۵   R15
دنا توربو۳۲۳۱۲۰۵/۵۰   R16
سمند۲۹۳۱ (در دوگانه سوز ۳۳)۱۸۵/۶۵   R15
رانا۳۳۳۳۱۸۵/۶۵   R14
ال ۹۰۲۹۳۲۱۸۵/۶۵   R15

توجه داشته باشید که در خودروهای دوگانه سوز و یا خودروهایی که معمولا در صندوق عقب آن ها بار اضافی حمل می شود، میزان فشار باد لاستیک های عقب آن ها باید به میزان ۲ الی ۳ واحد psi نسبت به حالت استاندارد بیشتر باشد. همچنین اگر قصد دارید در جاده های بین شهری تردد داشته باشید باید میزان فشار باد لاستیک های خودرو خود را به میزان ۱ الی ۲ واحد psi افزایش داشته باشد. همچنین این مقدار می تواند هنگامی که از گاز نیتروژن در لاستیک ها استفاده می کنید نیز متفاوت باشد.

🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐

” تنظيم فشار باد و رینگها در رانندگی 

🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐

فشار باد دورن لاستیک ها معمولا با یکای psi سنجیده می شود و در آپاراتی ها نیز معمولا دستگاه فشار سنج با همین یکا کار می کند. اما برخی از خودروها ممکن است میزان استاندارد آن ها با یکای بار یا کیلو پاسکال نمایش داده شده باشد. هر یک کیلو پاسکال که با یکای Kpa نمایش داده می شود برابر با psi 0.145038 و هر یک بار که با نماد Bar نمایش داده می شود برابر با ۱۴.۵۰۳۸ psi می باشد.

BarKpaPsi
۱۱۰۰۱۴.۵۰۳۸

🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐

” تنظيم فشار باد و رینگها در رانندگی 

🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐

اینستاگرام سایت

بیشتر بدانید:

دانلود مجموعه کامل نمونه سوالات فارسی و نگارش دوم ابتدایی نوبت دوم + پاسخنامه تشریحی

دانلود مجموعه کامل نمونه سوالات فارسی و نگارش دوم ابتدایی نوبت اول + پاسخنامه تشریحی

🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐

اطلاعیه

در صورتی که شما صاحب اثر این فایل میباشید و قصد توقف فروش را دارید لطفا با ایمیل رسمی سایت خود مدارک و مستندات مبنی بر اثبات صاحب اثر بودن را به ایمیل ZarinDars@Gmail.Com ارسال و منتظر پاسخ از طرف همکاران ما باشید دقت فرمایید مدت زمان توقف فروش بین یک هفته تا یک ماه میباشد که به شما اطلاع رسانی خواهد شد.

برچسب‌ها:
مدیریت وب سایت

    نوشته‌های مرتبط

    دیدگاه‌ها

    *
    *